> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.martijnverheij.nl/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Een dag zonder telefoon: leven met alleen Apple Watch Ultra 2 + AirPods 2
- URL: https://www.martijnverheij.nl/dag-zonder-telefoon/
- Published: 2026-07-27T17:14:16.000Z
- Updated: 2026-07-27T17:14:16.000Z
- Author: Martijn Verheij
- Tags: Persoonlijk, airpods, Apple Watch, digitaal minimalisme, digitale fitheid, focus, schermtijd

Gisteren, ergens rond twee uur ’s middags, wilde ik mijn telefoon pakken. Gewoon, zonder reden. Geen melding, geen bericht puur reflex. Mijn hand ging naar mijn broekzak en vond niets. Want die lag thuis, expres.

Dat moment was precies waar dit experiment om draait.

## De vraag die me niet losliet

Wat gebeurt er als je je telefoon bewust laat liggen, maar wél bereikbaar en praktisch wilt blijven? Die vraag bracht me bij een experiment: kan ik een groot deel van mijn dag doorkomen met alleen een **Apple Watch Ultra 2 (4G/cellular)** en **AirPods 2** als alternatief voor mijn smartphone?

Het gaat me niet om een harde “digital detox” waarbij alles uitgaat. Juist niet. Het idee is: minder scherm, minder afleiding, maar nog steeds de belangrijkste functies bij de hand. Een soort middenweg tussen altijd online en volledig offline.

## De setup

Simpel: een Apple Watch Ultra 2 met 4G, zodat ik zonder iPhone toch kan bellen, berichten ontvangen en online dingen doen. En AirPods 2, voor bellen, spraak en om onderweg comfortabel te kunnen luisteren. Het doel is dat mijn watch niet alleen een extra schermpje is, maar mijn primaire device wordt voor communicatie en snelle acties.

## Wat er verandert als je scherm klein blijft

Met 4G op de watch ontvang ik berichten zonder automatisch in een eindeloze feed te belanden. Een korte check is dit urgent of kan het wachten? en dan een reactie via dicteren, of gewoon even bellen met de AirPods in. In plaats van kijken, tikken en swipen wordt het bellen en dicteren. Ik merk dat ik daardoor sneller beslis (“ik bel wel even”) in plaats van eindeloos typen, herschrijven en wachten op antwoord.

En dan is er de beperking zelf: een watch is klein, en precies dát werkt in je voordeel. Geen comfortabel lang lezen, geen “even” YouTube in een diepe sessie, minder context switching. De watch verandert in een tool voor acties, niet voor tijdverlies. De beperkingen sturen je gedrag je gebruikt het horloge om iets te doen, niet om ergens in te verdwijnen.

## Waar ik op let tijdens het experiment

Ik kijk bewust naar een paar dingen: hoe vaak mis ik mijn telefoon écht? Welke momenten vragen om een groter scherm lange mails, intensief plannen, iets uitzoeken? En verandert mijn aandacht: neem ik minder impulsieve “even checken”-stapjes?

Ik wil hier geen romantisch, perfect “telefoon-vrij” verhaal van maken. Het gaat om gedrag: wat gebeurt er als je de standaard telefoon in je hand bewust doorbreekt?

## Wat de frictie met me deed

De grootste winst zit tot nu toe niet in de techniek, maar in de frictie. De watch maakt sommige dingen net iets minder makkelijk en dat is precies waarom het werkt. Je doet minder gedachteloos. Je kiest sneller: doe ik dit nu, of later? En vaak blijkt later prima te zijn.

Dat moment gisteren, met mijn hand in een lege broekzak, voelde niet als gemis. Het voelde als een korte pauze en die had ik niet gehad met een telefoon binnen handbereik.

De komende dagen test ik dit verder: werkdag, onderweg, sociaal. Ik wil scherp krijgen welke watch-only routines echt blijven hangen, en waar de smartphone toch noodzakelijk blijft.

Zou jij een dag zonder telefoon overleven of ben je stiekem al bang voor het antwoord?